Zaskakujące bariery powodujące, że kobiety nie chodzą na testy przesiewowe

Często uważa się, że zawstydzenie i strach są głównymi powodami, dla których kobiety opuszczają badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Ale teraz nowe badania ujawniły, że wiele kobiet, które nie uczęszczają na badania cytologiczne, nie może tego robić, ponieważ po prostu nie mają czasu.

Badacze przesłuchali 540 kobiet i stwierdzili, że kobiety, które np. rzadko lub nigdy nie głosują w wyborach, częściej nie umawiają się na wizyty kontrolne. Stwierdzono, że może istnieć korelacja między tymi dwiema czynnościami, ponieważ obie wymagają pewnego stopnia planowania z wyprzedzeniem, a niektóre kobiety mogą nie traktować ich priorytetowo z powodu intensywnego życia, które prowadzą.

W celu rozwiązania tego problemu zaproponowano szereg środków, w tym długie godziny otwarcia w przychodniach lekarskich, a także w klinikach wieczorowych i weekendowych. Badanie przesiewowe szyjki macicy może wykryć i leczyć wczesne nieprawidłowości komórkowe w szyjce macicy, które mogą prowadzić do raka.

Według NHS (National Health Service – wspólna nazwa dla trzech z czterech systemów służby zdrowia w Wielkiej Brytanii), wczesne wykrycie i leczenie może zapobiec rozwojowi 75% nowotworów.

Pani doktor prezentuje kobiecie wyniki badań lekarskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *