Męski środek antykoncepcyjny przechodzi testy

Od lat kobiety przyjmujące pigułki antykoncepcyjne ponoszą ciężar planowania rodziny, ale wkrótce mężczyźni mogą zostać poproszeni o wzięcie również tej odpowiedzialności. Nowy męski środek antykoncepcyjny, który nakłania mózg do zatrzymania produkcji nasienia, jest testowany w Wielkiej Brytanii.

Wolontariusze otrzymają dwa zastrzyki zawierające męski hormon płciowy testosteron co dwa miesiące. W badaniu weźmie udział 60 par w Manchesterze i 20 w Edynburgu, które określą, czy lek zostanie wprowadzony na rynek. Do tej pory lekarze twierdzą, że jest skuteczny w 99 procentach przypadków i ,że nie zaszkodzi to liczebności plemników w długim okresie.

Jednak, podobnie jak w przypadku kobiecych środków antykoncepcyjnych, takich jak pigułki i zastrzyki, wersja męska nie chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Profesor R. Anderson z University of Edinburgh powiedział, że lek może spodobać się zaangażowanym parom, które chcą wspólnie ponosić odpowiedzialność za antykoncepcję. Jednak nawet jeśli próby zakończą się sukcesem, może upłynąć kilka lat, zanim lek będzie powszechnie dostępny.

Tymczasem naukowcy pracują nad nową awaryjną pigułką antykoncepcyjną, która, jak twierdzą, zapobiegnie niechcianym ciążom do pięciu dni po stosunku bez zabezpieczenia.

Uśmiechnięta para kochanków rozmawiająca o antykoncepcji
Współodpowiedzialność za antykoncepcję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *